Uncategorized

Sala Marianny Popiełuszko

Na ścianie północnej znajdują się dwa wizerunki matek: po prawej Matka matek – Matka Boża Fatimska, a po lewej matka ks. Jerzego Popiełuszki – honorowy obywatel województwa kujawsko-pomorskiego. obie matki patrzą na wchodzących do sali oraz na środkową część, gdzie znajduje się Polska flaga i godło polskie, nad nimi Chrystus, który błogosławi Polsce i wchodzącym do sali.

Pomysłodawcą sali jest ks. dr Paweł Nowogórski malowidła wykonał Bogusław Rafał Ziółkowski.

Nad frontową ścianą i wizerunkami widnieje napis to słowa św. Jana Pawła II skierowane do Marianny Popiełuszko: „MATKO DAŁAŚ NAM WIELKIEGO SYNA” Marianna Popiełuszko: „OJCZE ŚWIĘTY NIE JA DAŁAM, ALE BÓG DAŁ PRZEZ MNIE ŚWIATU”.
Marianna Popiełuszko ma skierowany wzrok ku górze na ścianę, na której widnieje wielki czerwony napis, to słowa które wypowiedziała, gdy zobaczyła plany i dowiedziała się o budowie Centrum Edukacji Młodzieży imieniem jej syna: „SERCE MOJE BĘDZIE W CENTRUM EDUKACJI MŁODZIEŻY W GÓRSKU”.
Na przeciwnej ścianie widnieją słowa, które dodała: „CODZIENNIE ZA CENTRUM I WSZYSTKICH DO NIEGO PRZYBYWAJĄCYCH BĘDĘ ODMAWIAŁA RÓŻANIEC I KORONKĘ DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO”.

Mapa Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki  i terenów zabudowanych.

Mapa przedstawia miejsca i obiekty już wybudowane oraz te, które są w planach i znajdują się już w projektach.

Wystawa
Wizyta w CEM oraz Regionie

Wystawa
Nadanie Honorowego Obywatelstwa

Wystawa
Okopy 2013

Marianna Popiełuszko

Marianna Popiełuszko urodziła się 7 listopada 1920 r. Pochodziła z Grodziska, zajmowała się prowadzeniem gospodarstwa rolnego w Okopach. W 1942 zawarła związek małżeński z Władysławem Popiełuszką (ur. 1910, zm. 26 czerwca 2002). Małżonkowie mieli pięcioro dzieci: Teresę, Józefa, Alfonsa (który w trakcie studiów zmienił imię na Jerzy), Jadwigę i Stanisława.

Na początku lat 80. brała udział w odprawianych przez jej syna tzw. mszach za ojczyznę. Po zabójstwie Jerzego Popiełuszki uczestniczyła w różnych spotkaniach religijnych i rocznicowych, w tym w spotkaniach z działaczami Solidarności i pielgrzymkach na Jasną Górę.

Marianna Popiełuszko zmarła 19 listopada 2013 w Szpitalu Miejskim w Białymstoku. 23 listopada 2013 została pochowana w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Suchowoli.

Ciekawe zdarzenie miało miejsce w Okopach, w domu rodzinnym, podczas wizyty Pana Marszałka Piotra Całbeckiego, Grzegorza Borka  i ks. dr Pawła Nowogórskiego Dyrektora Centrum Edukacji Młodzieży przed nadaniem Honorowego Obywatelstwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Przy powitaniu z ks. Dyrektorem na progu domu Marianna Popiełuszko witając się, najpierw powiedziała że: „CODZIENNIE ZA CENTRUM EDUKACJI MŁODZIEŻY ODMAWIA RÓŻANIEC I KORONKĘ DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO” okazało się, że ks. Paweł Nowogórski chciał o to zapytać ponieważ przed rokiem modlitwę obiecała odmawiać.

Marianna Popiełuszko uczestniczyła w uroczystym zakopaniu kamienia węgielnego przeznaczonego pod budowę Świetlicy dla dzieci i młodzieży w Górsku.

Historia Kamienia Węgielnego

Pani Marianna Popiełuszko przekazała pod budowę  Centrum Edukacji Młodzieży jako Kamień Węgielny z progu domu rodzinnego KAMYK, po którym chodził ks. Jerzy. Kamień węgielny do czasu poświęcenia Centrum był zabezpieczony w szafie z dokumentami na plebanii. Dzień przed poświęceniem w nocy śniło się ks. Pawłowi, że ma rano ten kamień zanieść do umocowania, bo zapomni. Pierwszą rzeczą po przebudzeniu było otwarcie szafy i wyciągnięcie Kamienia Węgielnego, kiedy Dyrektor wziął kamień i uniósł go do góry, okazało się, że kamień przypomina kształt ludzkiego serca. Nigdy w takiej pozycji wcześniej go nie widział. Wtedy przypomniały mu się słowa Pani Marianny, kiedy przekazywała kamień, że: „SERCE MOJE BĘDZIE W CENTRUM EDUKACJI MŁODZIEŻY W GÓRSKU”

Możliwość komentowania Sala Marianny Popiełuszko została wyłączona