Uncategorized

Regionalne

Muzeum Regionalne w Górsku posiada zbiory rodzinne lokalnego artysty Bogdana Ziółkowskiego. Znajdziemy tu antyki obrazujące życie w dawnej szkole, artykuły gospodarstwa domowego używane przez nasze prababki, w kąciku „multimedialnym” zobaczymy zbiór dawnych aparatów fotograficznych oraz klisz, a także poznamy stare techniki obróbki pola i przybliżymy sobie historię życia ważnych osobistości naszego regionu. Ponadto zapraszamy Was na warsztaty garncarskie oraz wikliniarskie.

W lutym 2015 r. zadecydowano o zaadoptowaniu budynku dawnej pastorówki na miejsce artystyczno muzealne. W jego wnętrzach przygotowano instalacje historyczne, obejmujące różnorodne sfery życia zarówno w mieście, jak i na wsi.

Zaraz po wejściu do przedsionka muzeum rzucają się w oczy efektownie podwieszone przy suficie gabloty wystawiennicze z podwieszonymi wewnątrz eksponatami. Zamontowane oświetlenie z nich interesujące refleksji i uwydatnia ich kształt. W sali głównej znajdziemy instalacje tematyczne o czasach zaborów, szkolnictwie tamtego okresu, , życiu na wsi oraz technice przełomu XIX i XX w. Do dyspozycji odwiedzających będzie również mnóstwo materiałów drukowanych, w tym starych plakatów, gazet codziennych oraz wydawnictw niskonakładowych.

Efektowną instalacją jest kącik szkolny, oddający wygląd i klimat polskiej szkoły publicznej. Dzięki zainstalowaniu autentycznych XIX w. ław szkolnych, okolonych wieloma archaicznymi dziś pomocami naukowymi oraz wyposażeniem uczniów z tamtej epoki można wczuć się w atmosferę przedwojennej szkoły. Obrazu dopełniają historyczne zdjęcia, wkomponowane jako fototapety oraz wypełniające makiety ram okiennych. Dużą część muzeum poświęcono życiu i pracy chłopów XIX wiecznych. W instalacji „od ziarenka do bochenka” znajdziemy niemal kompletne wyposażenie wiejskiej chaty, z wieloma prostymi narzędziami rolniczymi wykorzystywanymi do uprawy ziemi, hodowli zwierząt oraz produkcji żywności. Wiele z nich wkomponowanych jest w ciekawy sposób w konstrukcje sali, w tym drewniane belki stropowe. Osobną instalację stanowią przedmioty obrazujące ginące już zawody rzemieślnicze. Natrafimy tu na wyposażenie m.in. prządki z kompletnym kołowrotkiem, w pełni działający warsztat garncarski, maszyny do pisania czy też zabytkowe, żelazka z charakterystyczną, żeliwną duszą.

Większość eksponatów wystawiona jest w taki sposób, aby można było je dokładnie dotknąć, obejrzeć a niektórych nich nawet aktywnie użyć. Będą temu służyć centralnie rozmieszczone stoły, dzięki którym w Muzeum Regionalnym realizowane będą warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży, z wykorzystaniem m.in. stołu garncarskiego, pod opieką Kustosza Muzeum Regionalnego.

Regulamin Muzeum Regionalnego do pobrania – Tutaj

Możliwość komentowania Regionalne została wyłączona