Uncategorized

Muzeum Regionalne

Przy Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku znajduje się tradycyjne Muzeum Regionalne. Zwiedzanie rozpoczynamy id wielkiego fresku na ścianie „Stara wieś Polska”, a na nim widzimy zwykle prace codzienne orka, żniwa, widzimy też przeróżne zwierzęta gęsi, kury, kaczki, kozy, krowy, owce, a nawet bociany. Zwróćmy uwagę gdzie znajdują się chaty, a w centrum znajduje się kościół jest także kapliczka Jezusa Frasobliwego. Jednak ta ściana okazuje się być tryptykiem ponieważ u samej góry na środku mamy krzyż, a po prawej stronie mamy Dożynki dziękczynnie Panu Bogu za dary, pokazując prawdziwą wieś Polską z tamtych czasów. Po drugiej stronie widzimy procesję na Boże Ciało.
Dookoła widzimy różne przedmioty, które były używane w czasach zaborów do czasów dzisiejszych i widzimy na przykład maślniczkę, niemiecką maszynkę do robienia lodów, czy różne sprzęty do prasowania, maszyny do szycia, stare telefony, radia i maszyny do pisania.
Ciekawą rzeczą jest także mała amerykańska maszynka do ostrzenia żyletek pochodzi ona z I wojny światowej. Widzimy orczyki, wagi jest temat stolarstwa, a także poruszony jest temat fotografii. Fotografie na szkle i jedne z pierwszych aparatów z tamtych czasów używane przez ludzi. W przeszłości chcemy poprowadzić projekt „od ziarenka do bochenka”, dlatego widzimy sita, stolnicę, którą przywieziono z Krynicy Górskiej, na nie artysta Bogusław Ziółkowski zaznaczył ostatnią wieczerzę nawiązanie chleba powszedniego do Chleba Eucharystycznego widzimy także łopaty do pieca czy inne przedmioty do tego służące.
Na suficie widzimy między innymi kolce z pługiem i uprzężą konną przywiezione z Łańcuta. Widzimy także zwykłe przedmioty gospodarstwa domowego są także tematy Rybołówstwa. Ciekawym też cieszącym się eksponatem niespodziewanie jest stara szkolna ławka przy temacie szkoły.

Możliwość komentowania Muzeum Regionalne została wyłączona