Uncategorized

08 – 16 czerwca 2019 – Międzynarodowy Program Edukacyjny dla młodzieży śladami św. Jana Pawła II „NIEPODLEGŁA”


Dzień 1 – 8 czerwca 2019

Wyjazd z Górska sprzed Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. J. Popiełuszki o godz. 6.20. Pakowanie bagaży od godz. 5.45, następnie Msza św. na rozpoczęcie pielgrzymki o godz. 7 rano w Toruniu w Sanktuarium Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II transmitowana przez Radio Maryja. Następnie  przejazd przez terytorium Polski do Czech. Kolacja i nocleg w hotelu przy granicy z  Austrią.

Dzień 2 – 9 czerwca 2019

Śniadanie i kontynuacja podróży. Po drodze wjazd na Wzgórze Kahlenberg w Wiedniu, skąd król Jan III Sobieski dowodził bitwą z Turkami 12 IX 1683 roku. Pobyt w polskim Kościele Św. Józefa i zwiedzanie kaplicy w której przechowuje się pamiątki po odsieczy.  Przejazd przez Alpy austriackie i włoskie. Kolacja i nocleg.

Dzień 3 – 10 czerwca 2019

Po śniadaniu przejazd przez Nepi do Castel Sant Elia (Vt) – nawiedzenie Sanktuarium Santissima Maria ad Rupes, Grota z cudownym obrazem, Schody wykute w skale (dzieło życia S. Andrea), Pustelnia, Bazylika Św. Józefa, Kościół Św. Michała Archanioła, cmentarz piętrowy, Bazylika Sant’Elia z podziemiami i fundamentami z IV wieku przed Chrystusem, ogrody, Via dei santi, panorama Nepi i Castel Sant’Ela (klasztor pofranciszkański – Pontificio santuario – własność Państwa Watykańskiego). Wieczorem zakwaterowanie w hotelu w pobliżu Rzymu, kolacja i nocleg.

Dzień 4 – 11 czerwca 2019

Po śniadaniu przejazd do Rzymu i całodzienne zwiedzanie miasta. (Uwaga, na Rzym przeznaczone są 2 dni. Kolejność zwiedzania Rzymu może ulec zmianie ze względu na przewidywaną Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II na Watykanie) Przejazd metrem do stacji San Giovanni in Laterano i zwiedzanie Rzymu: Święte Schody – przywiezione z Jerozolimy przez Św. Helenę, pozostałości architektury z czasów cesarstwa rzymskiego i renesansowo – barokowa  Bazylika Św. Jana na Lateranie – pierwsza siedziba papieska oraz znajdujące się obok Baptysterium,.

Koloseum, Łuk Konstantyna, Forum Romanum, Forum Trajana; zabudowa Kapitolu – dzieło Michała Anioła, schodząc z Kapitolu można wejść po 124 schodach do kościoła Santa Maria  in Aracoeli, w którym się znajduje “Santa Bambino” – cudowna figurka dzieciątka Jezus, to właśnie do “Santa Bambino” włoskie dzieci piszą listy tak jak u nas do św. Mikołaja. Zejście na Plac Wenecki z renesansowymi pałacami i słynnym Ołtarzem Ojczyzny.  Panteon – antyczna świątynia z I w n.e. z grobem Rafaela Santi, Piazza Navona, gdzie znajdują się dwie fontanny – Fontanna Czterech Rzek i Fontanna Neptuna. Przejście pod Fontannę di Trevi – wspaniałe dzieło baroku, najpiękniejsza ze „stu” fontann rzymskich. Przejście na  Plac Hiszpański i Hiszpańskie Schody – miejsce spotkań młodzieży rzymskiej, na górze kościół Św. Trójcy. Nawiedzenie słynnej Bazyliki św. Pawła za Murami, w której znajdują się medaliony z wizerunkami wszystkich papieży począwszy od św. Piotra oraz inne atrakcyjne miejsca.

Powrót do hotelu na nocleg i kolację.

Dzień 5 – 12 czerwca 2019

Po śniadaniu ciąg dalszy zwiedzania Rzymu. Pobyt na Watykanie. Bazylika Św. Piotra – perła renesansu włoskiego, siedziba papieska od XIV w. Nawiedzenie grobu Papieża Jana Pawła II oraz zwiedzanie Bazyliki Św. Piotra – siedziby papieskiej od XIV w., Placu Św. Piotra, otoczonego kolumnadą Berniniego. Przejście wzdłuż muru watykańskiego do Zamku Anioła (wewnątrz muru znajduje się przejście łączące Watykan z zamkiem – 1 raz Ojciec Św. Juliusz II uciekał tędy do zamku przed Hiszpanami). Po obejrzeniu zamku (z zewnątrz) przejście na most Anioła zaprojektowany przez Michała Anioła. Audiencja generalna z Ojcem Świętym Franciszkiem (jeżeli w tym terminie będzie audiencja). Powrót do hotelu, kolacja i nocleg. (Kolejność zwiedzania Rzymu i Watykanu dostosowana jest zawsze do zastanych na miejscu sytuacji i rozwiązań logistycznych)

Dzień 6 – 13 czerwca 2019

Po śniadaniu przejazd na Monte Cassino – zwiedzanie znajdującego się na szczycie opactwa benedyktyńskiego, a także nawiedzenie cmentarza z grobami żołnierzy polskich. Następnie przejazd do Monte Sant’Angelo – nawiedzenie Sanktuarium Św. Michała Archanioła. Najsłynniejsze na świecie Sanktuarium św. Michała Archanioła i Grota w naturalnej skale z objawień z roku 490 w Siponto Biskupowi Lorenzo Maiorano. Zakwaterowanie w domu pielgrzyma Casa di pellegrino, kolacja i nocleg.


Dzień 7 – 14 czerwca 2019

Po śniadaniu pobyt w San Giovanni Rotondo, gdzie Ojciec Pio spędził większą część swojego życia, tam zmarł i jest pochowany. Nawiedzenie kościołów, Nowej Bazyliki, w których przechowuje się pamiątki po Ojcu Pio. Pobyt w kaplicy grobowej. Po śniadaniu przejazd do Loreto. Podczas II wojny światowej miasto zostało wyzwolone przez żołnierzy polskich, którzy m. in. uratowali przed zniszczeniem miejscowe sanktuarium. Zdobycie Loreto, a później także Ankony, to część Kampanii Adriatyckiej, w której żołnierze II Korpusu Polskiego działali samodzielnie. Zobaczymy – późnorenesansową Bazylikę Matki Bożej Loretańskiej (wewnątrz Domek Matki Bożej przeniesiony z Nazaretu – Santa Casa. Według tradycji, jest to część domu z Nazaretu, w którym Maryja urodziła się i wychowała, doświadczyła zwiastowania i w którym mieszkał w dzieciństwie Jezus Chrystus.), kaplice narodowe, w tym kaplica polska. Kaplica Najświętszego Serca z przedstawieniem Bitwy Warszawskiej autorstwa Arturo Gattiego. Pobyt na cmentarzu wojskowym żołnierzy polskich, którzy zginęli w bitwie o Anconę w 1944 r. Po południu przejazd, zakwaterowanie w hotelu. Wieczorem kolacja i nocleg.


Możliwość komentowania 08 – 16 czerwca 2019 – Międzynarodowy Program Edukacyjny dla młodzieży śladami św. Jana Pawła II „NIEPODLEGŁA” została wyłączona