Konkurs Wiedzy

30 czerwca – 10 lipca – Międzynarodowy Program Edukacyjny dla młodzieży „Śladami św. Jana Pawła II” w roku niepodległej

Dzień 1 – 30 czerwca 2018

Rozpoczął się Międzynarodowy Program Edukacyjny dla młodzieży śladami św. Jana Pawła II. Patrona województwa kujawsko-pomorskiego w roku Niepodległej. Uczestnicy rozpoczęli dzień od Mszy św. w Kościele Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Następnie odwiedzili Muzeum Multimedialne o bł. ks. Jerzym Popiełuszko we Włocławku, stamtąd wyruszyli do Częstochowy, a następnie do Krakowa, aby spędzić noc na Łagiewnikach – w miejscu, w którym żyła św. s. Faustyna.

[Not a valid template]

Relacja zwyciężczyni tegorocznej edycji konkursu Zofii Strzyżewskiej:

Dzień 2 – 1 lipca 2018

Uczestnicy Międzynarodowego Programu Edukacyjnego rozpoczęli dzień zwiedzaniem Sanktuarium Bożego w Łagiewnikach oraz uczestniczyli w niedzielnej Mszy św. w tamtejszej świątyni. Następnie przejechali przez Czechy do granicy czesko-austriackiej. Zatrzymali się w Vranovská Ves, a dzień zakończyli tańcem na świeżym powietrzu.

[Not a valid template]

Dzień 3 – 2 lipca 2018

Dzień 3 Międzynarodowego Programu Edukacyjnego dla młodzieży śladami św. Jana Pawła II. Uczestnicy zwiedzili wzgórze Kahlenberg w Wiedniu, skąd król Jan III Sobieski dowodził bitwą z Turkami 12 listopada 1683 roku. W Wiedniu również odwiedzili polski Kościół św. Józefa i zwiedzili kaplice w której przechowuje się pamiątki po odsieczy. Następnie przejechali przez Alpy austriackie i włoskie do Padwy.

[Not a valid template]

Relacja laureata Igora Deptulskiego:

Dzień 4 – 3 lipca 2018

Kolejny dzień Międzynarodowego Programu Edukacyjnego, w którym uczestnicy po śniadaniu przejechali do Bolonii, odwiedzili bazylikę św. Dominika, w której została odprawiona msza, następnie zwiedzili miasto oraz Cmentarz Żołnierzy Polskich. Następnie przejechali w okolice Rzymu do Fiuggi.

[Not a valid template]

Dzieci z Jabłonowa zaprezentowały swoje umiejętności wokalne

Dzień 5 i 6 – 4-5 lipca 2018

Tego dnia uczestnicy Międzynarodowego Programu Edukacyjnego przejechali metrem do stacji San Giovanni in Laterano oraz zwiedzali Rzym m.in. Święte Schody – przywiezione z Jerozolimy przez św. Helenę, Bazylikę św. Jana na Lateranie – pierwsza siedziba papieska oraz znajdujące się obok Baptysterium. Następnie odwiedzili Koloseum, Łuk Konstantyna, Forum Romanum, Forum Trajana, zabudowę Kapitolu dzieło Michała Anioła, kościół Santa Maria In Aracoeli, w którym znajduje się „Santa Bambino” – cudowna figurka dzieciątka Jezus. Kolejny był Plac Wenecki z renesansowymi pałacami i słynnym Ołtarzem Ojczyzny Panteon – antyczna świątynia z I w n.e. z grobem Rafaela Santi, Piazza Navona, gdzie znajdują się dwie fontanny – Fontanna Czterech Rzek i Fontanna Neptun. Przeszli pod Fontannę di Trevi – wspaniałe dzieło baroku, najpiękniejsza ze „stu” fontann rzymskich. Następnie przeszli na Plac Hiszpański i Hiszpańskie Schody – miejsce spotkań młodzieży rzymskiej na górze kościół św. Trójcy. Nawiedzili słynną Bazylikę św. Pawła za Murami, w której znajdują się medaliony z wizerunkami wszystkich papieży począwszy od św. Piotra oraz inne atrakcyjne miejsca.

Dzień 6 Międzynarodowego Programu Edukacyjnego śladami św. Jana Pawła II. Uczestnicy cały dzień spędzili na Watykanie m.in. w Bazylice św. Piotra – siedzibie papieskiej od XIV w., Placu św. Piotra, otoczonego kolumnadą Berniniego oraz odwiedzili grub Papieża Jana Pawła II. Następnie przeszli wzdłuż muru watykańskiego do Zamku Anioła. Po obejrzeniu zamku przeszli na most Anioła zaprojektowany przez Michała Anioła.

[Not a valid template]

Dzień 7 – 6 lipca 2018

Kolejny dzień Międzynarodowego Programu Edukacyjnego rozpoczął się od przejazdu na Monte Cassino. Uczestnicy odwiedzili cmentarz żołnierzy Polskich oraz klasztor. Następnie przejechali do Monte Sant’ Angelo odwiedzili tam Sanktuarium św. Michała Archanioła.

[Not a valid template]

Dzień 8 – 7 lipca 2018

Uczestnicy Międzynarodowego Programu Edukacyjnego rozpoczęli dzień od pobytu w San Giovanni Rotondo, gdzie Ojciec Pio spędził większą część swojego życia, tam zmarł i jest pochowany. Nawiedzili kościoły, w których przechowuje się pamiątki po Ojcu Pio. Przebywali w kaplicy grobowej, a następnie w godzinach popołudniowych spędzili czas wolny na plaży.

Dzień 9 – 8 lipca 2018

Tego dnia uczestnicy Międzynarodowego Programu Edukacyjnego po śniadaniu wyruszyli do Loreto gdzie zobaczyli późnorenesansową Bazylikę Matki Bożej Loretańskiej, w której znajduje się Domek Matki Bożej przeniesiony z Nazaretu oraz kaplice narodowe, w tym kaplice polską. Następnie zwiedzili cmentarz wojskowy żołnierzy polskich, którzy zginęli w bitwie o Anconę w 1944 r. Następnie przejechali w okolice Padwy.

Zdjęcia autorstwa Kamili Koseli laureatki tegorocznej edycji konkursu:

[Not a valid template]

Zdjęcia autorstwa Krzysztofa Kosiarskiego:

[Not a valid template]

 

Możliwość komentowania 30 czerwca – 10 lipca – Międzynarodowy Program Edukacyjny dla młodzieży „Śladami św. Jana Pawła II” w roku niepodległej została wyłączona